ציפמנק

  הזיקית

  את השנה פתחתי בטיול טבע נחמד בחיק הטבע אך לצערי תוך כדי המסע, בכביש צדדי, בטעות דרסתי זיקית. האמינו לי הכאב ועוגמת הנפש היו גדולים לא רק בגלל שזהו יצור מופלא ומעניין אלא גם בגלל שאם הייתי מעט יותר עירני אולי חייה היו נחסכים. מיד חשבתי שזה יכול להיות רעיון נחמד לכתוב על יצור זה והרי מעט מיידע שדליתי.

   

  הזיקית היא אחת הלטאות היותר מעניינות,  בעיקר בגלל כושר ההסוואה המעולה שיש לה. כולם יודעים שהזיקית מסוגלת לשנות את צבע עורה בהתאם לסביבה בה היא מצויה והכל במטרה לא להתגלות על ידי יצורים טורפים וכמובן על ידי יצורים נטרפים שהרי הזיקית היא יצור טורף בפני עצמו. 
  הזיקית היחידה בארצנו היא ה"זיקית המצויה" או המובהקת. היא נימנת על משפחת הזיקיות שבסדרת הלטאיים והיא נפוצה באפריקה, אסיה ובאירופה. גודלה מגיע לכדי 39 ס"מ בעוד שמינים אחרים עשויים להגיע אף ל 60 ס"מ. גופה של הזיקית פחוס מצדדיו מאפשר לה להתכווץ ולהתמתח בשעת הצורך. מבנה אצבעות רגליה מאוד מיוחד ודמוי צבת ויחד עם זנבה הארוך והגמיש מותאמת זו ללפיתת ענפים, מקום מחייתה הטבעי בינות לשיחים. 
  ריאותיה של הזיקית תופסות כמעט את כל חלל הגוף ומנוצלות לא רק לנשימה אלא גם להרתעה. במידה וזו חשה מאוימת היא נוטה למלא את ריאותיה להתנפח ולנשוף בתקווה להפחיד את אויבה. 

   

   

  בדת המוסלמית יש אלו המאמינים שזו מסוגלת לקלל את אלו המאיימים על חייה, מעניין איזו קללה רובצת עלי. עיניה של הזיקית בולטות ומאפשרות כך ראיה מרחבית מעולה. הזיקית מסוגלת להניע כל עין בנפרד ולהסתכל לכיוונים מנוגדים בו זמנית.  
  הזיקית ניזונה בעיקר מחרקים אותם היא צדה בעזרת לשונה הדביקה . כאשר זו מבחינה בחרק טעים היא שולחת את לשונה לעברו לוכדת ובולעת אותו.אורך לשונן עשוי להגיע לאורך גופן וזו שרירית וחזקה דיה לתפוס את החרק ולהביאו לפה הלטאה. 
  הזיקית מטילה את ביציה בעונת הסתיו בקרקע לחה. רק כעבור כשנה הזיקיות הצעירות בוקעות מן הביצים . הזיקית הצעירה גדלה בקצב מהיר מאוד ובסוף האביב משקל גופה עשוי להגיע לפי 10 ממשקלה בזמן הבקיעה.  

  עבור לתוכן העמוד