ציפמנק

  הדרבן

  כל מי שמטייל בהרי הכרמל קרוב לודאי נתקל מידי פעם בקוצים ארוכים ויפים הצבועים בפסים שחור לבן עם קצה חד ודוקר ובסיסו דמוי שורש עבה . קוצים אלו כולנו יודעים שייכים לדרבן. אומנם את הקוצים ניתן למצוא לרוב ומי שמכיר גם ימצא גללים של דרבנים, אך את הדרבן עצמו קשה מאוד לראות ונדיר להיתקל בו במיוחד בשעות היום.
  ובכן מספר מילים על יצור יפה זה. הדרבן שייך למשפחת הדרבניים מסדרת המכרסמים והוא למעשה המכרסם הגדול ביותר ביבשת אסיה . הדרבן איננו בררן במיוחד בנוגע לאזור מגוריו ויכול לחיות בשטחים פתוחים, אזורים חוליים, ביערות ובחורש במדבר ובישובי אדם. 
  הדרבנים פעילים בעיקר בלילה ובשעות אלו הם יוצאים ממחילותיהם אשר עשויות להגיע לאורך של כ 17 מטר וניזונים מבצלים פקעות וקני שורש שהם חופרים ומוציאים מן האדמה. באביב הם אוכלים בעיקר ירקות ופירות וגורמים נזקים לחקלאות. 
  הדרבן חי בדרך כלל בזוגות וכאשר הצאצאים נולדים הם חיים במחיצתם. לעיתים ניתן למצוא יותר מנקבה אחת עם זכר במחילה אחת. 
  הדרבן כמו כל יצור אחר עלי אדמות טריטוריאלי ואת נחלתו הוא נוטה לסמן על ידי גללים ושתן. תקשורת בין פרטים נעשית על ידי תיפוף עם רגליים על הקרקע . למרות הדיעה הרווחת דרבנים אינם תוקפניים אלא נוטים לברוח ולהסתתר בעת סכנה. לרוב בזמן בריחה הם יזקרו את קוציהם ורק בלית ברירה כאשר אין מנוס הדרבן יחדול מבריחתו ויתקוף חזרה בעזרת קוציו אשר ישארו למזכרת בגוף התוקף.
  הדרבן מזדווג כל עונות השנה ונוטה לעשות זאת 8 פעמים בלילה ועל כך נאמר גבר גבר. משך הריון הדרבנית הוא כשלושה חודשים ולרוב נולדים כשני גורים בכל המלטה . ההמלטה מתבצעת במחילה והגורים הנולדים הם מפותחים למדי אך עם שערות רכות, אלו נהפכות מהר מאוד לקשיחות וקוצניות. 
  דרבן מגיע לבגרותו המינית כשהוא קרוב לגיל שנה ומשקלו כ 10 ק"ג ותוחלת חייו עשויה להגיע ל 20 שנה. 
  בעבר היו הדרבנים ניצודים על ידי נמרים אך כיום מאחר והנמר נכחד מרוב חלקי הארץ לדרבן כמעט שאין אויבים טבעיים ואויבו היחיד הוא האדם. צייד דרבנים איננו חוקי אך לצערינו רבים צדים אותו בטענה שבשרו טעים מאוד.   

  אני מאחל לכולכם שתמשיכו לטייל ולהנות מארצינו היפה בכל עונות השנה.

   

  שבירת מיתוס:
  רבים מאמינים שדרבן יורה את קוציו לכיוון יריבו. למעשה לדרבן אין יכולת שכזו והקוצים ניתקים מגופו רק לאחר שנתקעו בגוף אויבו. 

  עבור לתוכן העמוד