ציפמנק

  תיקנים (או ... אימאל'ה ג'וק! )

  לאחרונה במסגרת האיומים הגלובליים ומאבקי ההשרדות שלנו בארצנו עלה נושא האטום לא מעט וכמובן שאיתו הדרכים בהן אנו מסוגלים להתגונן בפני איום קטלני זה, לצערי לנו עוד אין תשובה טובה ויעילה אך עולם הטבע כבר מצא פתרון לחלק מהיצורים עלי אדמות וביניהם הג‘וק.

  הג‘וק או במילים יותר מדעיות התיקן משתייך לסדרה של חרקים בעלי גלגול חסר ולתת מחלקת התיקאיים הכוללת כ 3500 מינים שרובם נמצאים באזורים טרופיים. חלק מהמינים הסתגלו לסביבת האדם ותפוצתם הפכה לכלל עולמית במקביל לתפוצת האדם. 
  התיקנים פחוסים בעלי מבנה גוף גדול יחסית, שבטנם וגבם רחבים וצידי גופם צרים. התיקן מצויד בשלושה זוגות רגליים בעלי ירכיים ארוכות ואלו מקנות לתיקן כושר ריצה מצוין. 
  לתיקנים יש גם זוג כנפי תעופה ומעליהן כנפי חפיה המגנות עליהן, למינים שונים דרגות ניוון שונות ובחלקם אף ניוון מלא או חלקי בנקבות בלבד. בקדמת ראשו של התיקן מצויות זוג עיניים שחורות בולטות וזוג מחושים ארוכים ובצידו הגחוני של הראש מצויות גפי הפה המשמשות גם כאיבר חישה ונמצאות במגע כמעט מתמיד עם המשטח עליו נמצא התיקן.

  התפתחות התיקנים היא בדרך של גילגול חסר, כלומר חסר שלב גולם כמו בפרפרים לדוגמא . את הביצים אמא תיקנית מטילה בתוך תיק , ומכאן השם העברי תיקן, אשר צורתו שונה בין המינים השונים. לאחר בקיעת הביצים הצורות הצעירות שדומות לצורה הבוגרת רק קטנות בגודלן וחסרות כנפיים ניזונים כמעט מכל הבא ליד. התיקנים פעילים בעיקר בלילה ובמשך היום הם מסתתרים במקומות חשוכים ולמטרה זו מנצלים סדקים וחריצים בבתים.  

  ארץ קיימים מספר מינים חלקם חיים בטבע ואינם מזיקים לאדם וחלקם קשורים לאדם בין אם חיים בבתים ממש או בתעלות הביוב בלבד. המינים אשר חיים בקרבת האדם מזיקים ועלולים להעביר מחלות על ידי מגע עם אוכל לאחר ששהו במקומות אחרים ועל כן רצוי להדביר כנגד מזיק זה.

  יכולת השרדותם של יצורים אלו די מפליאה בין היתר בשל מספר הביצים אותה מטילה הנקבה בכל נרתיק שלא לדבר על כך שביכולתם להתקיים כמעט מכל דבר אכיל. בנוסף, לרובם מנגנון התראה אחורי המאפשר חישה מעולה של תזוזה מאחוריהם ובריחה עוד בטרם הספיקו להבחין בו, מערכת זו מבוססת על זוג חיישנים אחוריים המעוררים תנועת רגליים במידה וגורו ללא שליטה מוחית מרכזית, כלומר בורחים עוד לפני שיודעים למה. ואחרון חביב הוא כמובן חוסר רגישותם לקרינה מעניין מה אחמידיניג‘ד חושב על זה.

  המינים הנפוצים במשכנות האדם הם : התיקן האמריקאי זהו התיקן הגדול והמוכר שמקורו מארצות אפריקה אך הוא נפוץ בכל העולם. לתיקן זה זוג כנפי תעופה מפותחות גם לזכר וגם לנקבה וכך למעשה הוא נע ממקום למקום. מין זה חובב לחות וטמפרטורות גבוהות ומתרבה גם בבתים וגם במערכות הביוב. 
  תיקנים נוספים הם התיקן הגרמני, תיקן הפסים החום והתיקן המזרחי. מינים אלו קטנים יותר ואורכם מגיע עד ל2.5 ס"מ ואלו נפוצים יותר בבתים במגרות ומתחת לארונות ומטרידים בעיקר בשל נוכחותם הבילתי רצויה.

  אז מה עושים? הפתרון הטוב והיעיל הוא כמובן הדברה ואלו ביניכם שמדבירים נגד פרעושים מן הסתם פותרים את בעיית התיקנים באותה הדברה. אלו ביניכם שיותר חברותיים לסביבה יכולים להשתמש בצורות הדברה בטוחות יותר על ידי מלכודות דבק המכילות פרומונים המושכים את התיקנים לתוכן אלו קיימות בעיקר לתיקנים אמריקאים וגרמנים, או מלכודות אוטומטיות למיניהן אותן שמים סמוך למקום חדירת החרקים. 

  אלו ביניכם אשר בכל זאת משתמשים בהדברה קונבנציונאלית אנא שימו לב קרה כבר שהמדביר בטעות ריסס גם את הצעצועים של חיות המחמד והוביל להרעלה מישנית , רצוי במידה והזמנתם מדביר לפנות את כלי האוכל והמשחק של הכלב והחתול ולא לאפשר לאלו לחזור הביתה עד אשר כל הבית יבש מהריסוס. חתולים אף רצוי לפנות מהבית ולהחזירם רק לאחר שנשטפה הרצפה מהחומר הפעיל בתום שלושה ימים. 

  עבור לתוכן העמוד