ציפמנק

  פרת ים

  את השבוע האחרון ביליתי בכנס בחו"ל ומן הסתם בין הרצאה להרצאה ניצלתי את הזמן לבקר אתרים מעניינים באזור והאחד מהם הוא עולם המים בפלורידה. מקום מדהים ומומלץ לכל מי שאוהב חיות ומתעניין בחיות מים החל מפינגווינים וחלה באורקה מדהים.
  הגדל

  מעבר להיותו של המקום אטרקציה תיירותית הוא גם משתתף בתוכנית להצלת ייצור חמוד להפליא וענק בגודלו ושמו פרת ים ובאנגלית Manatee. ייצור זה שייך למחלקת היונקים ולסדרת התחשאים. מבחינה אבולוציונית נוטים לחשוב שהמקור ליצורים אלו ביונקים יבשתיים צימחוניים כדוגמת הפיל. צורתם הכללית די מגושמת ואפילו מצחיקה, בחלקם האחורי סנפיר גדול ועגול וגפיהם הקדמיות הן למעשה זוג סנפירים ענקיים המשמשים גם לשחייה וגם להבאת מזון לפיהם. ראשם חמוד להפליא ודומה לראשו של כלב מסוג מסטינו שהכיש אותו נחש. גופם עגול ושמן ומגושם וצבעם אפור. התנהלותם איטית למדי ואלו ידועים כאוכלי עשב בעומקים של 1-2 מטר כאשר מהירותם הממוצעת היא בין 4.5 ל 7.5 קמ"ש. בעת הצורך הם יכולים לשחות הרבה יותר מהר אפילו עד 35 קמ"ש אך למרחקים קצרים בלבד. משקלם הממוצע כחצי טון ואורכם 2.5 עד 3 מטר.

  מקום מחייתם הטבעי הוא באזורי מים רדודים מלוחים ומתוקים  באזור הקריביים, מפרץ מקסיקו, האמזונס ומערב אפריקה. הסיבה להמצאותם באזורים אלו נובעת בעיקר מחילוף החומרים הנמוך שלהם אשר לא מאפשר להם להתמודד עם טמפרטורות נמוכות יתר על המידה.

  את יומם היצורים האלו מבלים בעיקר בשינה ואכילה כאשר בזמן שינה הם צפים באופן חופשי על פני המים ולצורך אכילה הם צוללים לפרקים של עד 20 דקות לערך.

  נקבת פרת ים נכנסת להריון לרוב אחת לשנתיים בלבד, לא רק בגלל אורך החיים הסוליטארי של ייצורים אלו אלא גם מאחר ואורך ההריון כ 12 חודשים ורק כעבור 12-18 חודשים העגל נגמל מאימו.

  כפי שניתן להבין משמו של ייצור זה והן ממראהו, ייצור זה צימחוני לחלוטין וניזון מ 60 סוגים שונים של עשב ואצות כאשר בוגר לרוב אוכל ירק השווה במשקל לכ 9% ממשקל גופו. כמו סוסים גם לפרות הים יש קיבה פשוטה יחסית ומעי גס ארוך ומפותח המאפשר תסיסה אחורית וניצול של הירק אותו הוא אוכל. כמו אוכלי עשב יבשתיים כדוגמת הפרה אין לפרת הים שיניים חותכות ובאופן ייחודי שיניה הטוחנות מוחלפות לאורך כל חייה בחדשות המיוצרות בחלק האחורי של הלסת ודוחפות שיניים ישנות קדימה עד שאלו נופלות באופן טבעי.

  פרת הים נמצאת בסכנת הכחדה וכיום אוכלוסייתם מוערכת בכ 3000 פרטים בלבד. הסיבה העיקרית לירידה באוכלוסיית יצורים אלו היא הפגיעה באזורי המחייה הטבעיים שלהם ופגיעה על ידי סירות מנוע. בשנת 2006  נרשמו כ 300 מקרים של פגיעה ומוות של יצורים אלו, ברובם על ידי סירות מנוע מאחר ופרות הים נוטות לשחות מאוד קרוב לפני המים בטווח הפרופלור של מנועי הסירות.

  אז הרי לכם עוד ייצור מדהים שאי אפשר שלא להתאהב בו איך שרואים אותו ולצערינו גם הוא כתוצאה מהתפתחות העולם המודרני ואיכלוס יתר סובל והולך ונעלם מעולמנו.

  עבור לתוכן העמוד