חתולים

  למה חתולים מתלקקים?

  ליקוק

  חשבתם פעם למה באמת חתולים מתלקקים כל-כך הרבה? ודאי שמתם לב לתכונת הליקוק האופיינית לחתולים.

  לחתולים הרגלי ניקיון מופלאים, ואני מחזיקה מהם כאחת החיות הנקיות והאסתטיות ביותר שיש. לשונם של החתולים ייחודית במרקמה. לשון החתול שונה מזו של הכלב ומכילה בליטות רבות בעלות כיוון קבוע. לכן, כשהחתול מלקק אותנו נדמה לנו כי לשונו יבשה ומחוספסת, אך לשונם של החתולים אינה יבשה כלל וכלל. לבליטות אלה מספר תפקידים, ביניהם, בלוטות לחוש הטעם, ובנוסף, בדומה למברשת עם זיפים, בליטות אלה עוזרות לו להסתרק ולהתנקות בלי לפגוע ברקמת הלשון אותה הן מכסות. החתול, חיה שאוהבת להתנקות, משתמשת בכמות גדולה מאוד של רוק, אותו הוא יודע לייצר ביעילות, ויש הטוענים כי כמות הרוק שחתול מייצר ביממה שווה בנפחה לכמות השתן אותו הוא מייצר באותו פרק זמן. וקצת לסבר את האוזן במספרים, חתול בוגר ובריא השוקל 4 ק״ג, יכול לייצר עד 240 מ״ל שתן ליום. כלומר, כמעט כוס. וזו, ככל הנראה, אותה כמות הרוק שהוא מייצר בפרק זמן זה. נתון מרשים בהחלט! זו רק אחת הסיבות שבגללה זקוק החתול לגישה למים בכל שעות היממה, וחשוב שהמים יהיו נקיים וטריים. קצת מוזר לחשוב שחתול שכה זקוק למים על מנת לשמור על טיפוחו וניקיונו שונא מים. ניסיתם פעם לנסות לעשות לחתול שלכם מקלחת או אמבטיה? - רעיון לא כל-כך טוב... אם שמתם לב, חתולים לא כל-כך אוהבים גשם, בניגוד להרבה כלבים שאוהבים גשם ואוהבים לשחות במקורות מים כמו ים, נהר או אגמים. ייתכן שאחת הסיבות לכך היא שפרוותם של החתולים אינה מבודדת כפרוותם של הכלבים.

  נכון הדבר שיש חתולים המלקקים את עצמם מתוך שעמום, אך שעמום ניתן לפתור באמצעות העשרה סביבתית של משחקים, וכאמור, לא זו הסיבה העיקרית לה נועד הליקוק שלהם. ואגב ליקוק וטיפוח – אחד הסממנים הבולטים, כמעט באופן מידי, בחתול שאינו חש טוב הוא הפסקת העיסוק שלו בליקוק, בניקוי פרוותו ובטיפוחה.

  אך אל תטעו, וכמובן אל תעלבו - כשהשותף השעיר שלכם בבית מלקק אתכם הוא לא באמת אומר לכם בלשונו הייחודית כי אתם מלוכלכים וכי עליכם לדאוג טוב יותר לניקיונכם, אלא זו הדרך שלו להביע חיבה ולסמן אתכם בריחותיו, ממש ״להחתים״ אתכם, ולהבהיר לכם מה טיב מערכת היחסים ביניכם, לפחות דרך העיניים והלשון שלו. 

  בפעם הבאה שהחתול שלכם ילקק את עצמו או אתכם – מקווים שתבינו למה הוא עושה את זה, ותעריכו אותו שהוא דואג לניקיון כל השנה ולא רק בערב פסח...

  עבור לתוכן העמוד