חתולים

  אלכס החתול ופנאומדיאסטינום

  אלכס

  אלכס, חתול צעיר מעורב הופנה אלינו לאחר שבמשך חמישה ימים לא אכל, הקיא, ובעליו ראו חוט צמר יוצא בצואה. הווטרינר המפנה הצליח להוציא חוט צמר נוסף דרך פי הטבעת באורך של מטר (!) בזמן שהחתול היה תחת הרדמה כללית במרפאתו. החשש היה כי אלכס סובל מכך שאכל גוף זר חוטי (לינארי), שלא הוצא במלואו, וזו הסיבה לסימנים הקליניים שלו. בהגעה הראה אלכס קושי נשימתי רב (דיספנאה), ובהאזנה לקולות בית החזה שלו נשמעו קולות לא תקינים, והורגש אוויר חופשי שהצטבר בתת העור (אמפזימה). הצטברות של אוויר חופשי בתת העור מורגשת מעט כמו שמרגישים כשמפוצצים ניילון בועות (פץ-פץ), אותו פלסטיק המיועד לעטיפת חפצים שבירים עם פצפצים קטנים. בנוסף, אלכס הדגים כאב ורגישות במישוש בטני.

  לאחר ייצוב ראשוני ובדיקות דם, הורדם אלכס ועבר צילומי בטן ובית חזה, בהם הודגמו המצאות אוויר חופשי ברקמת תת העור (אמפזימה), ובנוסף, אובחנה הצטברות רבה של אוויר חופשי בחלק האחורי של הבטן מחוץ לקרום הצפק העוטף את מרבית איברי הבטן (פנאומורטרופריטונאום), בבית החזה מסביב לריאות (פנאומותורקס) וגם אוויר חופשי בחלל בית החזה שאינו כולל את החלל בו מצויות הריאות, מצב ייחודי, שאיננו רואים בשכיחות גבוהה, המכונה בשם פניאומדיאסטנום. הצטברות האוויר בבית החזה, הביאה לכך שהריאות של אלכס היו קרוסות באופן חלקי, וכל אלה הסבירו את הקושי הנשימתי בו אלכס היה מצוי. מקור המילה פנאומו הוא מלטינית ופירושו המצאות אוויר.

  המדיאסטנום, או בשמו העברי, מיצר, הוא אזור השייך לבית החזה, אשר אינו כולל את הריאות, אך מכיל את הלב, בלוטות הלימפה וכלי לימפה, את הוושט, בלוטת התימוס, עצבים שונים ואת הסימפונות הראשיים וקנה הנשימה. אם תרצו, תוכלו לדמיין אותו כחלק המרכזי של בית החזה, התחום על ידי רקמת חיבור ובכך נוצרת חציצה בין כל האיברים שהוא תוחם ובין הריאות מסביב לו. במצב תקין, אוויר אמור להימצא רק במערכת הנשימה ולא בשום מקום אחר.

  לאחר ביצוע צילומי רנטגן, בוצעה בדיקת אנדוסקופיה כדי לבדוק האם נשאר עדיין חוט צמר במערכת העיכול של אלכס, ולנסות להבין מה הקשר בין המצאות חוט הצמר במערכת העיכול ובין הממצאים בצילום הרנטגן. באנדוסקופיה הודגם הוושט ללא עדות לגוף זר, ללא סימני דלקת, ללא כיבים או היצרות של חלל הוושט. גם בקיבה לא הודגמו ממצאים חריגים. בהסכמת הבעלים, הוכנס אלכס מיד לאחר ביצוע האנדוסקופיה לניתוח בטן חוקר, ובבחינה שיטתית של כל חלל הבטן לא נמצאה עדות לגוף זר, לא נראו ניקוב (פרפורציה) של המעיים או כל בעיה אחרת בחלל הבטן.

  אלכס הושאר לאשפוז וקיבל טיפול תומך, שכלל חמצן, שיכוך כאבים, טיפול אנטיביוטי, וגם שאיבות של האוויר החופשי שהצטבר בבית החזה ובתת העור. למרות כל אלה, ולאחר שבמהלך הלילה המשיך האוויר להצטבר, עבר אלכס סריקת CT בסורק שלנו במדי-וט על-מנת לנסות להבין את מקור האוויר החופשי שדלף מבית החזה.

  תוצאות סריקת ה-CT  אכן הצביעו על אוויר בחלק האחורי של הבטן (פנאומורטרופריטונאום), חזה אוויר (פנאומוטורקס) ופנאומדיאסטינום בחשד שנגרם אולי מנקב זעיר בקנה הנשימה או באחד הסימפונות, או, לחילופין, מפיצוץ של נאדית ריאה. בנוסף, הודגמה בסריקה הצטברות אוויר משמעותית בתת העור ובין שכבות השרירים. לא נמצאה עדות לגוף זר או לבעיה ראשונית באיברי הבטן. הוושט נמצא שלם ללא קרע וללא עדות לטראומה צווארית, והריאות היו קרוסות באופן חלקי.

  סריקת ה-CT עזרה לנו מאוד לשלול סיבות אחרות להצטברות האוויר של אלכס, כמו פצע חדירה חיצוני הנגרם על ידי נשיכה או גוף זר, קרע בוושט, ומיקדה את עיקר הבעיה של דליפת האוויר למערכת הנשימה. כיוון שלא הודגם חור או נקב בקנה הנשימה ובסימפונות, הרי שככל הנראה נוצר הפנאומדיאסטנום (וגם הצטברות האוויר ברקמות האחרות) כתוצאה ממחלת ריאה ראשונית. בנוסף, לא נמצא קשר ישיר בין הגוף הזר החוטי שאלכס בלע ובין הממצאים בסריקת ה-CT, וככל הנראה היה זה צירוף מקרים בלבד.

  אלכס נשאר באשפוז במשך מספר ימים, במהלכם השתפר ושוחרר לביתו עם המשך טיפול ומעקב אצל הווטרינר המפנה.

  עבור לתוכן העמוד