מדי-וט

  מחלות לב

  הגדל
  בעיות מולדות הן הרבה פחות נפוצות ומופיעות בעיקר אצל גורים עד גיל שנה . רוב הבעיות קשורות להתפתחות לא תקינה של הלב עוד בזמן ההתפתחות העוברית כדוגמת Persistant right aortic arch או תקלה בזמן הלידה כמו Patent ductus arteriosus שאמור להסגר מיד לאחר הלידה. כמובן שאלו לא כל הבעיות הקיימות אך רצוי לציין שלא כל הבעיות באות לידי ביטוי כבעייה לבבית גרידא, אלא כבעיות פנימיות אחרות כמו הקאות כרוניות או איבוד משקל.
  בעיות שמקורן בתהליכים ניווניים נפוצות הרבה יותר, והן שונות אצל כלבים מגזע קטן וכלבים מגזע גדול. לרוב הן מופיעות בגיל מבוגר יחסית ותדירותן זהה אצל זכרים ונקבות. בכלבים קטנים כדוגמת הפינצ‘ר או פקינז, הבעיה הנפוצה ביותר היא MR Mitral Regurgitation. במחלה זו חל תהליך ניווני של המסתם בין העלייה והחדר השמאלי, הקרוי מסתם מיטראלי. כתוצאה מכך בזמן כיווץ של הלב הדם בחלקו זורם חזרה לתוך העלייה ולא יוצא דרך אב העורקים בלבד. הזרימה החוזרת לעליה גורמת בהמשך לעלייה של לחץ הדם הוורידי בריאות ובסופו של דבר לבריחה של נוזל מכלי הדם בריאות והתפתחות בצקת. 
  בכלבים גדולים, דוגמת הבוקסר, המחלה השכיחה ביותר היא Dilative cardiomyopathy. מחלה זו באה לידי ביטוי בהגדלה כללית של הלב עד כדי איבוד כושר הכיווץ. הדבר כמובן מוביל לשינויים בלחץ דם ובעקבות כך לחולשה והאספות נוזלים בריאות, בבטן ובצקות ברגליים. 
  אז איך תדעו שבעל החיים שלכם חולה? אחד הסימנים הנפוצים ביותר למחלות לב הוא שיעול שנגרם כתוצאה מהאספות נוזלים בריאות בנוסף לחולשה כללית. 
  אם כלבכם משתעל וגילו מבוגר יש להביא בחשבון אפשרות של בעיית לב, ורצוי לגשת לוטרינר על מנת שיבדוק ויאבחן, וכמובן ייתן טיפול במידת הצורך. כיום יש אפילו מומחה לבעיות לב בבעלי חיים בארץ, הוא אומנם מעט רחוק ומקבל בבית החולים הווטרינרי בבית דגן אך במצבים מסויימים ללא ספק שווה את ההשקעה.
  מצבים קשים של מחלות לב אשר אינם מטופלים עלולים בסופו של דבר להוביל למצוקה קשה ביותר שדורשת טיפול מאוד אינטנסיבי בחמצן ותרופות לוויסות לחץ הדם . מצבים אלו כמובן מאוד מסוכנים, בדיוק כמו אצל בני האדם , ורצוי להמנע מהם ככל שניתן על ידי אבחון מוקדם וטיפול נכון.
  בחתולים מחלות לב הרבה פחות נפוצות אך ללא ספק קיימות ודורשות תשומת לב.
  אחת המחלות הנפוצות היא HCM Hypertrophic cardiomyopathy . מחלה זו באה לידי ביטוי בתהליך התעבות של שריר הלב, אשר בסופו של דבר גורם לירידה באיכות כיווץ הלב ותפוקתו. גם בחתולים תופעה זו תגרום לשינויים בלחץ הדם ובהמשך להצטברות נוזלים. אך להבדיל מכלבים לא בהכרח לבצקת ריאות אלא לאיסוף נוזלים בחלל הבטן או בחלל בית החזה.
  לצערנו הרבה, באופן סטטיסטי חתולים הסובלים מבעיות לב בדרך כלל לא מחזיקים הרבה זמן מעמד ואינם מגיבים באופן טוב לטיפול. ליבי איתם.

  עבור לתוכן העמוד