מדי וט

  ציטוספין – הצנטריפוגה שעושה את ההבדל


  הפעם בחרנו לספר לכם על הציטוספין, הצנטריפוגה החדשה שלנו, המסתובבת במרץ רב ועובדת בצורה ייחודית, השונה מכל צנטריפוגה אחרת, ובכך מאפשרת לנו לעשות ציטולוגיות משופרות וטובות יותר.

  ציטוספין היא צנטריפוגה שמטרתה לסרכז נוזלי גוף שונים כדוגמת שתן או נוזלים אחרים, כמו אלה המצטברים בסימפונות הריאה בתהליכי מחלה שונים, ונוזלים חופשיים הנאספים בחלל הבטן או בחלל בית החזה מסביב לריאות.

  נוזל נוסף שניתן לדגימה ואפיון על ידי הציטוספין, שאינו ניתן לביצוע באמצעים אחרים, הוא נוזל חוט השדרה. הנוזל השדרתי נשאב באמצעות מחט מבעל החיים כפרוצדורה בהרדמה מלאה. לא ניתן לשלוח את הנוזל השדרתי לאבחון במעבדה חיצונית כיוון שהוא חייב לעבור אנאליזה באופן מיידי. בצורה זו, מאפשר לנו השימוש בציטוספין, ובפרק זמן קצר ביותר, לבצע בדיקות לאבחון ואיפיון של מצבי מחלה שונים במערכת העצבים המרכזית כמו תאים דלקתיים במצבים של דלקת מוח (אנצפליטיס) או דלקת קרום המוח (מנינגיטיס) על רקע סטרילי או זיהומי כמו-גם תהליכים תופסי מקום.
   
  צנטריפוגת הציטוספין מאפשרת, אם כן, לבצע ציטולוגיה משופרת וטובה יותר, המשמרת את התאים הנאספים טוב יותר לאחר סרכוזם. בצורה זו, ניתן לאתר גם תאים בודדים ומעטים, שבסרכוז בצנטריפוגה רגילה היו ״הולכים לאבוד״, ולאפיין אותם.

  כאמור, צנטריפוגה ייחודית זו מאפשרת בדיקה, אפיון סוג התאים וספירת התאים של הנוזל הנדגם. הנוזל הנדגם מכיל מדיום נוזלי, חלבונים ותאים. לעיתים הוא מכיל גם גורמי מחלה שונים כמו נגיפים, חיידקים, פטריות וטפילים. בציטוספין שלנו ניתן להריץ בו זמנית 12 בדיקות.

  צנטריפוגת הציטוספין פועלת לפי עקרון הכוח הצנטריפטלי, שבעת סיבוב, מפריד את המרכיבים השונים של הנוזל לפי משקלם, בדומה לצנטריפוגות אחרות: החלקיקים הכבדים, כדוגמת תאים, ישקעו בחלק התחתון, והנוזל ירכיב את החלק העליון.

  המייחד את אופן פעולת צנטריפוגת הציטוספין הוא כי בשונה מצנטריפוגות אחרות, במהלך פעולת הסרכוז בציטוספין ״נזרקים״ התאים ישירות על גבי זכוכית נושאת ייעודית במקום מסויים וקבוע, כשכבת תאים אחת, ובנוסף, אין צורך להעבירם באופן ידני ליצירת משטח על גבי זכוכית נושאת נפרדת. בתום פעולת הסרכוז אנו יכולים לבצע צביעה של המשטח המתקבל, להסתכל על אוכלוסיית התאים, לאפיין אותה ואף לבצע ספירה של התאים באופן כמותי.

  גם תפעולה של צנטריפוגת הציטוספין שונה מתפעולה של צנטריפוגה רגילה, והצוות שלנו כבר עבר הדרכה בדרך תפעולה, והוא מיומן גם בכך.

       

   

   

   

   

   

  עבור לתוכן העמוד