הרפואה מרחוק – טלמדיסין אצלנו במדי-וט

טלמדיסין

המונח טלמידיסין, רפואה מרחוק, ודאי אינו מינוח זר בימינו, ימי המהפיכה הדיגיטלית. רפואה מרחוק היא רפואה המאפשרת הנגשה של מתן שירותי רפואה שונים באופן מקוון בין הרופא ובין המטופל ללא קשר למיקומו הפיזי של המטופל.

מתן שירותי הרפואה מתאפשר הודות למערכות ניהול מטופלים המאפשרות לחבר את המטופל לאמצעי ניטור ואבחון באמצעים טכנולוגיים. רבים הם השימושים בטלמדיסין ברפואה - מניטור רמת סוכר בחולים סכרתיים, הפרעות קצב, מדדים פיזיולוגיים חיוניים כמו דופק, נשימה, טמפרטורה, רווית חמצן ולחץ דם ועד לפענוח ואבחון באמצעי דימות שונים, כדוגמת צילומי רנטגן, סריקות CT ,MRI ואולטרסאונד.

גם במדי-וט אנו עושים שימוש נרחב ברפואה מרחוק, ולאחרונה הוטמעה בבית החולים שלנו מערכת ייעודית המרכזת ומנתבת את כל תחום ההדמיה שלנו תחת ״קורת גג אחת״, במערכת אחת, המכונה Picture Archiving & Communication System, המוכרת יותר בראשי התיבות שלה - PACS, ובעברית - מערכת ארכוב ותקשורת תמונות. המערכת הזו, כשמה כן היא, והיא מערכת ארכוב מתוחכמת להצגה ולהפצה של בדיקות דימות. המערכת מאפשרת לנו לאחסן במקום אחד את כל תיקי תמונות הדימות הרפואיות שלנו, שעבורה נרכש מחשב מקינטוש חדש, המאפשר ביצועים של מחשב-על בסביבת עבודה של בית החולים שלנו, והמערכת מנהלת את כל כמות המידע הרחב הזה. בנוסף, ניתן לשלוח את סריקות ה-CT המתבצעות בסורק ה-CT שלנו לפענוח מידי למרכז מומחי ההדמיה שאנו עובדים בשיתוף פעולה איתו לקבלת פענוח מקצועי ומהיר. למערכת ה-PACS מנוע חיפוש, שרת אינטרנט ומסד נתונים ויזואלי עם תמונות ארכיון, המאפשרים ביצוע של שינוי גוון התמונה, הגדלתה, חיתוכים בכל זווית אפשרית, יצירת תמונת תלת-מימד מתמונה דו-מימדית, פיצולי מסך, ועוד ועוד, אינסוף אפשרויות ממש. 

באמצעות מערכת זו אנו יכולים להגיש טיפול שוטף ופענוח מהיר בסביבת עבודה אבחונית עדכנית. מתי זכור לכם לאחרונה כי בצעתם בדיקת אולטרסאונד או סריקת CT במרפאה בקהילה וקיבלתם תשובה תוך מספר שעות בלבד? ובכן, לצערנו, במערכת הבריאות, גם בה מוטמעות מערכות מסוג זה, יש צורך לחכות לתוצאות התשובות לפחות מספר ימים אם לא יותר מכך. אנחנו שמחים שאצלנו במדי-וט הפענוח ניתן במקום או לאחר מספר שעות, תלוי בסוג הבדיקה, אך אצלנו לא מחכים ימים רבים עד לקבלת התוצאות. מסתבר שניתן לתת שירות כזה והוא בר-ביצוע! 

מערכת הרנטגן שלנו היא מערכת ההדמיה הראשונה שלנו שעברה מזמן דיגיטציה ואנו עושים שימוש ב-CR שלנו קרוב לעשור. החדירה של אמצעי הדמיה חדשים כמו סורקי CT, שהם ידידותיים למשתמש ומותאמים גם לרפואה הווטרינרית, הביאה אותנו להכניס סורק כזה לבית החולים שלנו, ואנו עושים בו שימוש ופענוח בשנתיים וחצי האחרונות ובכך מנגישים רפואה עדכנית וטובה יותר הן ללקוחותינו והן להפניות ולמקרים המגיעים בחירום. 

מערכת ה-PACS הפכה למערכת חיונית ומרכזית, המשרתת את הרפואה המודרנית, ומאפשרת לנו לספק לכם רפואה מודרנית, יעילה ונכונה יותר. מחקרים מהרפואה ההומאנית מצביעים על-כך כי ככל שנעשים יותר אבחונים באמצעי דימות רפואי שונים ומתקדמים, כך נחסכים ימי אשפוז מיותרים וניתוחים שלא לצורך.

אנחנו לא מתביישים בכך שאנו גאים במערכת ה-PACS שמותקנת בבית החולים הווטרינרי שלנו, ובהחלט גאים גם בתחושת החלוציות שלנו הן בשדה של הדמיה דיגיטלית מתקדמת והן בתחום מערכות מידע רפואיות של רפואה מרחוק. 

עבור לתוכן העמוד