מדי-וט קבלה

  הרעלת זרחן אורגני

  כמו בכל קיץ מלחמתינו כנגד הפרעוש דורשת מאיתנו חידושים ותחבולות על מנת להביס את הטפיל. לשוק יש מספר מוצרים להציע ועליהם דיברתי רבות, אולם מעבר למוצרים הטובים והמוכרים ישנם לא מעט מוצרים כנגד פרעושים וקרציות שמחירם זול יחסית אבל הנזק שהם עלולים להסב לבעל החיים הוא גדול. מוצרים אלו רובם ככולם מבוססים על חומר ששיך למשפחת הזרחנים האורגנים ומצוי בשוק כבר שנים רבות.

  על מנת להבין את מקור הסכנה עלי להקדים בהסבר קצר על מערכת העצבים. בקצה כל עצב בפלטת הקישור שלו עם האיבר אותו הוא אמור להפעיל מופרש בחלק מהעצבים חומר הנקרא אצטיל כולין. חומר זה קרוי בשפה המקצועית נוירוטרנסמיטור ותפקידו להפעיל מנגנונים ביוכימיים בתא המטרה על ידי הצמדות לרצפטור על פני התא. על מנת שהריגוש לא יהיה בלתי פוסק באזור זה קיימים אנזימים שמטרתם לפרק את האצטיל כולין ושמם אצטיל כולין אסטראז.

  אצטיל כולין אסטראז מעוקב על ידי זרחנים אורגנים ובכך למעשה רעל זה גורם לעיצבוב יתר שמוביל בסופו של דבר למוות כתוצאה מעוויתות וקשיי נשימה שלא להזכיר עוד אין סוף מנגנונים אחרים שאצטיל כולין משתתף בהם.

  בעבר זרחן אורגני נחשב לאחד הרעלים היותר נפוצים בהם נעשה שימוש כנגד פרעושים, ולמעשה גם היום רוב התרסיסים שמיועדים לחיטוי סביבתי מקורם בזרחן אורגני. הבעיה היא שהפרעושים עם השנים פתחו עמידות מסוימת כנגד חומר זה ולכן החברות המייצרות את תרסיסים אלו העלו את מינון הזרחן האורגני. התוצאה הסופית היא כמובן הרעלה של בעלי החיים עוד בטרם החומר השפיע על הפרעושים או הקרציות.

  הרעלת זרחן אורגני באה לידי ביטוי במספר אופנים בהרעלה אקוטית הכלב או חתול יסבול מעוויתות חולשה שילשולים הקאות וריור מוגבר מהפה. לאומתו כלב או חתול הסובלים מהרעלה כרונית שמקורה לרוב מכמויות קטנות של רעל אבל לעיתים דחופות לרוב יראו סימני דכאון כללי וחולשה ובנוסף אולי יסבלו ממעט רעד בכל הגוף.

  במידה וכלבכם או חתולכם מראה סימנים אלו בעקבות ריסוס מומלץ לפנות לוטרינר  לטיפול ראשוני, במקביל רצוי לשטוף את הבעל חיים היטב במטרה להסיר את הרעל מעל הגוף. טיפול ראשוני זה מקל רבות על בעל החיים ומונע ספיגה נוספת של רעל המצוי על פני העור.

  אנא זכרו חומרים זולים כנגד פרעושים וקרציות המצויים כדרך אגב ברשתות מזון לרוב אינם יעילים ואפילו מסוכנים לחיות המחמד שלכם. את החומרים הטובים והבאמת יעילים ניתן למצוא בחנויות למזון לבעלי חיים או אצל הוטרינר. בכל מקרה רצוי להתייעץ עם הוטרינר טרם הרכישה ולקבל את הרשימת החומרים.

  עבור לתוכן העמוד