מדי-וט קבלה

  נסיעה עם בעל החיים לחו"ל

  לא אחת, ובעיקר לאחרונה, פנו אלינו רבים מלקוחותינו בשאלות בנוגע לנסיעה לחול עם בעל החיים. הסיבות לנסיעה רבות ומגוונות ואינן חשובות כלל ועיקר לבירוקרטייה המפרכת, בחלק מהמקרים, הכרוכה בהעברה של בעל חיים לארץ אחרת.

  אפתח בזה שהמידע העדכני והאמין ביותר ניתן להשגה בשגרירויות השונות של הארצות בהן אתם מעוניינים לבקר, אך בכל מקרה הנה מעט פרטים אותם חשוב לדעת.

  הנושא החשוב ביותר במעבר בין ארצות הוא כמובן מחלות מדבקות כאשר בראשן עומדת מחלת הכלבת הנחשבת למחלה רשומה מספר אחד עולמית. רמת הביקורת והדרישות שונה בין הארצות השונות בהתאם לרמת הנגיעות באותה מדינה והארצות הגובלות עימה.

  אלו מביניכם המתכננים לנסוע לארצות כמו אנגליה, אוסטרליה וניוזילנד, עליכם לדעת מראש שאלו המדינות אשר אליהן קשה במיוחד להכניס חיות, בעיקר אנגליה הדורשת הסגר של חצי שנה בכל מקרה טרם הכנסת בעל חיים לתחומיה. אוסטרליה וניוזילנד דורשות רשימה מלאה של בדיקות סרולוגיות למחלות שונות, בינהן כלבת, על מנת לוודא שבעל החיים אכן מחוסן כיאות. חשוב לוודא שלאחר שקבלתם את התוצאות הן תואמות את הדרישה האוסטרלית אחרת אתם עלולים להשאיר את בעל החיים בהסגר תקופה ארוכה מאוד. הסיבה להחמרה זו בארצות אלו נובעת מהיותן אי ועל כן הן נקיות ממחלות שונות ואין להן כוונה להכניס מחלות אלו לתחומן ובצדק.

  מדינות האיחוד האירופי דורשות בדיקה לנוגדני כלבת בלבד, אך זו צריכה להתקבל חודש לפני הנסיעה המיועדת ולהיות בעלת תוצאות חיוביות. על כן אנא שימו לב ותכננו מראש, כך שבזמן הנסיעה כל הנדרש יהיה בתוקף.

  מזרח אירופה וארצות הברית - דרישותיהן קלות יחסית, וכל הנדרש הוא חיסון כלבת בתוקף לא פחות משלושים יום טרם הנסיעה ולא יותר משנה טרם הנסיעה. פרט לכך כל שאר הבדיקות - אין בהן צורך. את האישור לחיסון כלבת אפשר לקבל אצל הווטרינר העירוני המשמש כווטרינר ממשלתי לצורך העניין ובזה תמו ייסוריכם.

  לגבי דרום אפריקה, זו הכלאת ביניים בין כל הדרישות הקיימות ובאופן מוזר דורשת בדיקות סרולוגיה לכ 4 מחלות בין היתר גם כאלו הקיימות בדרום אפריקה, מוזר אך נגד בירוקרטיה לא ניתן לעשות דבר.

  שאלות נוספות הן כמובן הכלוב וגודלו. חשוב שהכלוב בו הכלב או החתול יועברו יהיה נוח לבעל החיים ויאפשר לו להסתובב בתוכו, על כן גודלו משתנה בין בעל חיים למשנהו. בעלי חיים גדולים כמו כלבים גדולים מועברים במקום מיוחד באזור המטען בעל טמפרטורה זהה לתא הנוסעים. בעלי חיים קטנים יש חברות המאפשרות מעבר של אלו בתא הנוסעים יחד עם הבעלים. הכוונה לכלבים קטנים במיוחד כמו יורקשייר טרייר וחתולים קטנים. ייתכן שעכשיו חלו איסורים נוספים כחלק מהפיקוח הביטחוני , שווה לבדוק.

  לגבי טשטוש טרם הנסיעה. באופן כללי טשטוש הוא רעיון טוב מאחר והאווירה טרם המראת המטוס ותוך כדי היא די מלחיצה ועלולה לגרום לבעל החיים לחוסר נוחות, מאידך, בעלי חיים מבוגרים עלולים לסבול מהטשטוש עצמו. המלצתי האישית היא לטשטש אך לא יתר על המידה אלא קלות בלבד בעזרת כדור אותו ניתן לרכוש אצל הווטרינר. מקרים בהם עולה חשש מהנושא עקב גיל בעל החיים או מצבו הבריאותי כדי להתייעץ עם הווטרינר ואולי במידה והכלב נינוח ואיננו נוטה להתרגש לוותר על הטשטוש לחלוטין.

  אוכל ומים, נושא זה תמיד בעייתי ומטריד רבים. לדעתי, במידה והכלב או חתול אכלו ושתו טרם הגעתם לשדה הם יסתדרו מצוין ללא מים ואוכל את משך הנסיעה ואין צורך לדאוג. בעלי חיים שעוברים ממטוס למטוס בדרך או כאלו אשר עוצרים בדרך למספר שעות, אלו באחריותם של חברות התעופה ואני לא מוצא סיבה לדאגה. לשים מים סתם בכלוב זהו רעיון לא טוב משום שלרוב אלו יישפכו וסתם יגרמו לחוסר נוחות לבעל החיים.

  שתהיה נסיעה טובה וחזרה בטוחה. 

  עבור לתוכן העמוד