חתולים

  כדורי פרווה בחתולים

  כדורי פרווה

  צ'יצ'ו, חתול מעורב חמוד בעל שיער ארוך, בן 5, הגיע בתלונה של מצוקה נשימתית אקוטית. בעליו של צ׳יצ'ו אמרו שצ׳יצ׳ו התחיל לרייר ולנשום בכבדות באופן פתאומי בבית, ונראה חסר מנוחה. צ'יצ'ו הגיע אלינו למדי-וט בחירום כשהוא מרייר, נושם מהר (טכיפנאי) ואף בקושי רב (דיספנאי). כבר במבט ראשון ניתן היה להבחין בבירור כי צ'יצ'ו מצוי במצוקה נשימתית המסכנת את חייו. ככלל, השלב הראשון בטיפול במצוקה נשימתית הוא הרגעה ומתן טיפול תומך בעזרת תא חמצן תוך כדי מעקב רציף, שכן רק הלחץ בלבד עלול להחמיר את המצוקה הנשימתית ולדחוק את בעל החיים ממצב של מצוקה נשימתית למוות. צ'יצ'ו קיבל טיפול בתרופות הרגעה, והוכנס לתא חמצן. לאחר כ-20 דקות, בהן נראה היה שצ'יצ'ו נרגע מעט, ערכנו לו צילום בית חזה על-מנת להעריך את פעילות הריאות ובית החזה. לשמחתנו, תוצאות הצילום היו תקינות. לאחר-מכן, היה צורך לוודא את תקינות דרכי האוויר באמצעות פתיחת הפה ובדיקת חלל הפה והכניסה לבית הבליעה. אך רגע לפני שהספקנו לפתוח את הפה, קרה הדבר שממנו חששנו, וצ'יצ'ו הפסיק לנשום. רק בעת פתיחת חלל הפה בניסיון לבצע אינטובציה (הכנסת צינור לקנה הנשימה, באמצעותו ניתן לשמור את דרכי האוויר פתוחות, ובעזרתו ניתן לתת לבעל החיים חמצן ואף לבצע הנשמות בעת הצורך), התגלה מקור הבעיה של צ'יצ'ו - בחלל הפה ניתן היה לראות גוף זר שנראה היה כי הוא חוסם את דרכי הנשימה. 

  בעזרת כלי יעודי תפסנו במהירות את הגוף החוסם ושלפנו אותו. קשה לתאר את ההפתעה בפניהם של כל הנוכחים בחדר הטיפולים כאשר התחוור לנו כי הגוף החוסם בפה של צ'יצ'ו לא היה אלא "כדור פרווה", הניתן לתארו במדויק יותר כמו "נקניקיית פרווה", שאורכו כ-10 ס"מ. מיד לאחר-מכן עבר צ'יצ'ו אינטובציה והתחלנו בביצוע הנשמות, ולשמחתנו, במהירות רבה הוא חזר לנשום בצורה עצמאית. צ'יצ'ו נשאר לאשפוז לצורך המשך תמיכה בתא חמצן ומעקב, ושוחרר למחרת היום לביתו עם חתיכת סיפור לספר לחבר'ה בשכונה.

  כמעט ואין בעלים של חתול שאינם מכירים את הנושא של הקאת כדורי פרווה, החל מטקס ההשתנקות המקדים ועד הקאת נקניקיית שיער או גוש שיער בשלולית של מיצי קיבה ורצוי גם על השטיח החדש בסלון. בעגה המקצועית נקרא כדור הפרווה בשם טריכובזואר – בלטינית טריכו פירושו שיער ובזואר פירושו אבן. לחתולים ולכל בני משפחתם החתוליים יש נטייה לייצר כדורי פרווה בגלל הצורך שלהם לטפח את עצמם. תוך כדי ליקוק הפרווה החתול בולע חלק מהשיערות שנשרו. במצב נורמאלי, השיערות עוברות במערכת העיכול ויוצאות עם הצואה אך לעיתים השיער מתקבץ ויוצר "כדור" בקיבה. במקרה הטוב, החתול יקיא את כדור הפרווה, ובמקרה הפחות טוב, כדור הפרווה יתקדם במערכת העיכול ועלול לגרום לחסימת מערכת העיכול. המקרה של צ'יצ'ו, בו כדור הפרווה נתקע בבית הבליעה (או במקרים אחרים אף בוושט) בזמן הקאתו ואשר גורם לחסימת הכניסה לקנה הנשימה הוא נדיר יותר. כאמור, קיימים מקרים של הימצאות כדורי פרווה המחייבים התערבות רפואית ולפעמים אפילו התערבות ניתוחית ו/או אנדוסקופית להוצאתם.

  למרות שהקאת כדורי פרווה היא תופעה נפוצה בחתולים, היא אינה נחשבת לתופעה תקינה. הקאת כדורי פרווה היא סימן קליני המעיד על כך שייתכן ומשהו אינו תקין. הדבר נכון במיוחד אצל חתולים בעלי פרווה קצרה. בין הגורמים להיווצרות כדורי פרווה ניתן למנות בעיות הגורמות לבליעת כמויות גדולות של פרווה הנגרמות מסיבות של ליקוק יתר עקב נגיעות בפרעושים, דלקות עוריות, חרדה ושיעמום. גם כאב הוא אחד הגורמים לליקוק באיזור הכאב, בצורה דומה לזו בה אנו משפשפים את האיזור הכואב לנו. בנוסף, בעיות בתנועתיות (מוטיליות) של מערכת העיכול עלולים אף הם לגרום להיווצרות כדורי פרווה. 

  קיימות מספר דרכים להפחית את היווצרותם של כדורי הפרווה:

  1. טיפול בגורם הראשוני כמו טיפול קבוע נגד פרעושים בכל עונות השנה. 
  2. הברשות יומיות יכולות לעזור להפחית את כמות השיערות הנכנסות למערכת העיכול. במידה והחתול לא מאפשר הברשות,
      הרי שתספורת פעם או פעמיים בשנה יכולה אף היא לעזור.
  3. שימוש בתרופות ייעודיות כגון לקסאסטט המסייעות להעברת השיערות במערכת העיכול. 
  4. קיימים מספר מזונות לחתולים התומכים בהתמודדות עם כדורי הפרווה.
      מזונות אלו מכילים סיבים תזונתיים בכמות גדולה ומסייעים בהחלקת הפרווה אל מחוץ למערכת העיכול.

  ניתן לומר כי לא כל הקאת כדור פרווה היא סיבה לבהלה אך חשוב להבין כי מדובר בסימן קליני, שלמרות שנפוץ אינו נחשב לתופעה נורמאלית. הגורמים לכדורי שיער יכולים להיות רבים ומגוונים ויש לאבחנם בצורה נכונה. במידה וחתולכם מקיא כדורי פרווה, מתלקק הרבה, במיוחד אם הוא מראה סימנים של חוסר תיאבון, עצירות או ריור מומלץ לקבל ייעוץ וטרינרי הכולל אבחון וטיפול.

  שמחנו שצ׳יצ׳ו החלים וגם שהצלחנו לזהות את מקור הבעיה ממנה סבל, ואשר גרם להיווצרות גושי השיער. בתשאול מעמיק עם הבעלים נמצא כי הגורם לכדורי הפרווה היה, ככל הנראה, חרדה. כחודש ימים לפני שצ׳יצ׳ו הגיע אלינו הוכנס חתול חדש לביתו ומאז נראה היה כי צ'יצ'ו מתלקק יותר מכרגיל. המלצנו לבעליו האוהבים של צ׳יצ׳ו לנסות להפחית גורמי לחץ בבית, להוסיף ארגז חול, כמו-גם כלי אוכל ושתייה. הומלץ להבריש או לספר את צ'יצ'ו ולהתחיל טיפול בלקסאסטט להקלת המעבר של גושי הפרווה במערכת העיכול. 

  עבור לתוכן העמוד